SON DAKİKA

Ajans13.com – Bitlis Haber, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Mutki, Hizan, Güroymak, Gazete, Ajans, 13, Haber
Reklam Alanı
mesut turan

Obezitenin Riskleri Nelerdir?

Obezitenin Riskleri Nelerdir?
Bu haber 18 Aralık 2018 - 11:20 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

Aşırı şişmanlık olarak ifade edilen obezite; günümüzün en riskli ve tehlikeli hastalıklarından biridir. Obezite; vücutta aşırı yağ birikimi olarak ifade edilmektedir.

Obezite ya da Morbid Obezite Nedir?

Obezite; Dünya Sağlık Örgütü yani Who tarafından; vücutta hastalıklara yol açacak biçim ve oranda anormal şekilde, fazla oranda yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Morbid obezite; ölümcül sorunlara sebep olur. Bundan dolayı da hayatı ciddi şekilde tehdit eder. İleri derece şişmanlık olarak tanımlanan bu sağlık sorunu; vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişilere koyulan bir teşhistir. Morbid obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken, hayat süresini kısaltan bir sağlık sorunudur. Bunun yanı sıra; vücuttan yağ oranı ortalama olarak kadınlarda %30 oranında görülmektedir. Erkeklerde ise %20 oranında görülmektedir.

Obezite Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Obezite; ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite, vücudun tüm sistemlerinde bozukluğa yol açar. Obezitenin tedavi edilmemesi durumunda kişiler yaşıtlarına göre 12 – 15 yıl daha az yaşamaktadır. Genel olarak obezite; tip 2 diyabet yani şeker hastalığı, yüksek tansiyon – hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, yağ metabolizması bozuklukları, uyku apnesi, reflü, cinsel bozukluklar, kemik ve eklem problemleri, solunum sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığa da yol açmaktadır. Bundan dolayı da tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Obezite yalnızca hastalıklar açısından değil, fiziksel açıdan da ciddi sorunlara yol açar. Dış görünüşte meydana gelen sorunlar özellikle sosyal yaşam ve ruh sağlığı da bozulmaktadır. Depresyon ile beraber birçok psikolojik sorun meydana gelebilmektedir.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite tedavisi, kişiye özel bir tedavi olmalıdır. Diyet, egzersiz, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi seçenekleri arasından kişinin durumuna en uygun olan tedavi planı yapılır.  Bu aşamada bilinmesi gereken önceli olarak hastaların yaşam tarzını değiştirmeleri gerektiğidir. Hastalar iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmak için bilinçlenmelidir. Egzersiz en önemli alışkanlıklardan biri olmalıdır. Bu alışkanlıkların edinilmemesi durumunda yapılan tedaviler yetersiz kalacaktır. Tedavi yalnızca ameliyat ya da ilaçla yapılmamaktadır. Hastanın hayat kalitesini kişisel olarak arttırması, kalıcı yaşam alışkanlıkları kazanması gerekmektedir. Diyet ve egzersiz yöntemlerine rağmen istenen kilo kaybı yaşanamazsa, bu durumda ilaç tedavisine baaşvurulabilir. Bu unsurun dışında bazı hastalar için en önemli ve etkin tedavi yöntemi cerrahi yöntemlerdir. Günümüzde morbid obezitenin kalıcı ve etkin tedavisi cerrahi olarak karşımıza çıkar. Obezite tedavisi tamamen ekip işi olmaktadır. Genel itibari ile Endokrinoloji, genel cerrahi, psikiyatri, beslenme ve diyet uzmanlarından oluşan bir ekip hastayı değerlendirmeli, tedavi yöntemini belirlemelidir.

Hangi Hastaların Tedavisi için Cerrahiye Başvurulmalıdır?

Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan morbid hastalarda; farklı bir hastalık olmasa dahi ameliyat önerilmektedir. Vücut kitle indeksi (VKİ) =35-40 kg/m2 arasındaki obez hastalarda hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları,  Tip 2 Diabetes Mellitus (Şeker hastalığı), hiperlipidemi, uyku apne sendromu vb. hastalıklardan en az birinin varlığında cerrahi tedavi endikasyonu söz konusu olmaktadır. Ancak obezite gibi sağlık sorunlarında ameliyatla her sorun çözülmemektedir. Bu aşamada ameliyatla beraber hastanın da tedavide etkin olarak yer alması gerekmektedir. Ameliyat hastanın tedaviye başlaması için oldukça büyük bir adım olmakla beraber hasta mutlaka kontrollerini yaptırmalı, tavsiyelere uymalı, yeni bir yaşam tarzı benimsemelidir. Vitamin ve mineral takviyelerini unutmamalıdır. Diyet ve spor hayatın bir parçası olmalıdır.

Detaylı bilgi : http://www.drerolvural.com/obezite/

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA