SON DAKİKA

Ajans13.com – Bitlis Haber, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Mutki, Hizan, Güroymak, Gazete, Ajans, 13, Haber
Reklam Alanı

Almanya’ya 2017’de seçimler damgasını vuracak

Geçen yılı terör korkusu, ve sığınmacı krizine çözüm arayışlarıyla geçiren Almanya için 2017’deki en büyük değişim şubat ve eylül aylarında yaşanacak.

Almanya’ya 2017’de seçimler damgasını vuracak
Bu haber 01 Ocak 2017 - 17:37 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

12 Şubat’taki cumhurbaşkanlığı seçiminde koalisyon ortaklarının adayı olan Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in seçilmesi bekleniyor.Ancak 17 veya 24 Eylül’de yapılacak genel seçimler, sığınmacı krizi, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı (Brexit) ve terör korkusu nedeniyle daha da önem kazandı. Başkent Berlin’de aralık ayında düzenlenen, 12 kişinin hayatını kaybettiği Noel pazarı saldırısı, Başbakan Angela Merkel’in sığınmacı politikasının sorgulanmasına yol açtı. 

Almanya’nın yaklaşık bir milyon sığınmacıyı kabul etmesi ülkede var olan aşırı sağcı kesimi daha da güçlendirdi. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD), 10 eyalet parlamentosunda temsil hakkı kazanması ve ilk kez genel seçimlerde Federal Parlamentoya (Bundestag) girebilecek durumda olması ülkede rahatsızlık oluşturdu. Anketlere göre, AfD yüzde 5 barajının üzerinde oy alacak.

Almanya’daki büyük partiler, sığınmacı krizi nedeniyle aşırı sağa kayan seçmeni kaybetme telaşına düştü. Başbakan Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) Essen’de yapılan olağan genel kurulunda “çifte vatandaşlık” konusunun iptal edilmesine yönelik önergenin kabul edilmesi bunun en bariz örneği.

Seçimlerde adaylığını tekrar açıklayan Angela Merkel’in alternatifsiz görülmesi ve pragmatik bir siyasetçi olması seçimleri yine başarıyla tamamlayacağı beklentisini yükseltiyor. 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA