SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Avrasya Tüneli açılış töreni! Avrasya Tüneli açılıyor

2 kıtayı denizin altından birleştiren Avrasya Tüneli açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tünelin yılbaşına kadar ücretinin 15 TL olacağını ifade etti

Avrasya Tüneli açılış töreni! Avrasya Tüneli açılıyor
Bu haber 20 Aralık 2016 - 18:39 'de eklendi ve 359 kez görüntülendi.

İstanbul’un iki yakasını birleştiren ve dünyada deniz altından geçen ilk iki katlı karayolu tüneli Avrasya Tüneli’nin açılışı gerçekleştirildi.

AVRASYA TÜNELİ'NDE IŞIK GÖRÜNDÜ

AVRASYA TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜNDÜ

AVRASYA TÜNELİ'NİN İÇİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

AVRASYA TÜNELİ’NİN İÇİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Avrasya Tüneli açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katılım sağladı.

Tören alanına vatandaşlardan büyük ilgi var. İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okunmaya başlandı. Açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmasını yaptı. Sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikatle ilgili ‘Sırtından vurmak kalleşlerin adetidir. Alçakların adetidir, işte bunu yaptılar. Dün akşamki bedelini anında ödedi. Bunların hepsi ayrı ayrı araştırılıyor. Zaten bağlantılar ortaya çıkmaya başladı’ dedi.

Erdoğan tünelin geçiş ücreti ile ilgili ocak ayına kadar 15 TL olacağını ifade etti ve ‘Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba gidecek’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından notlar;

* Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, değerli kardeşim Sayın Gül ve bugüne kadar ülkemize hizmette kusur etmeyen Başbakan ve Bakanlarımızı sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

* Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu konuda sizin dediğiniz doğrudur. Millet ne istiyorsa odur. Kardeşlerim açılışını yaptığımız ve Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin Avrupa ve Asya kıtalarının hayırlı olmasını diliyorum.

* Kardeşlerim hamdolsun 2 kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide ülke ve şehrin mensuplarıyız. Bu şehir uğruna birçok şeyler feda edilebilecek bir şehirdir. Biz bu şehre aşığız. Kardeşlerim bu projenin hayata geçmesini sağlayan kurumlarımızı, Bakanlarımızı, şirketleri, mimar, mühendis işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum.

* Temelini Asya yakasında atmıştık. Açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Dün Ankara’da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi’nin ölümünden duyduğum üzüntüyü tekrarlamak istiyorum. Takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı’nı yanıma getirmişti. Birlikte değerlendirmeler yapmıştık. Sıcak bir insandı. Dün akşam uğradığı suikat girişimi ve neticesi üzüntü vericiydi. Şahsım milletim adına şiddetle lanetliyorum.

* Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına ve Karlov’un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hemen ardından Putin’i arayarak derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisi ile bu kalleş saldırının açık bir provokasyon olduğuna eminiz. Güvenlik güçlerimiz olayı araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracak.

* Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık. Suriye başta olmak üzere Rusya işbirliği alanlarımızın etkilenmeyeceği konusunda eminiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Topraklarımızın içinde böyle bir hadisenin meydana gelmiş olması, bizi üzmüştür. Bir kez daha dost Rus halkına başsağlığı diliyorum.

* Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik vermeyeceğiz. Bu eserin açılışı ertelemeyeceğiz, dedik. Teröre karşı en etkili tutum olduğuna inanıyoruz. Avrasya Tüneli 4 yılda inşa edilmiştir. Henüz proje ve inşaat safhasında bir çok ödül alan eserin daha çok ilgi göreceğine inanıyorum.

* 1,2 milyar dolar, TL olarak 4,5 trilyon TL’ye ulaştı. Günde 100 bin araç burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu haberlerini geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli. Dışardaki iklim şartlarından etkilenmeden yolculuk yapılır hale geldi. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı.

* Tünelin inşa ve işletmesini üstlenen firmalar özkaynak ve kredi olarak finansmanını kendileri sağlamıştır. Yaklaşık 25 yıl boyunca Hazine’ye yılda 180 milyar lira kaynak getirecek. İlk etapta yıl sonuna kadar pardon oıcak sonuna kadar sabah 7 ile akşam 9 arasında hizmet verecek olan tünel, operasyon sonrası 30 Ocak itibariyle 7 gün 24 saat işletmeye geçecek.

* Marmaray, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprüsü gibi bir yeni proje ekledik. İnşallah Karadeniz’i de Kanal İstanbul’la Marmara’ya bağlayacağız. Türkiye, Türk insanı buna layık. Ayrıca Çanakkale Köprüsü. Evet 18 Mart’ta temelini atıyoruz. Önümüzdeki yıl Kanal İstanbul’da temel atılacak. Yeni havalimanını da 2018 Şubat’ın da açacağız.

* İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin bu milleti bölemeyeceksiniz. Onun için ben milletime sesleniyorum; Türküyle Kürdüyle Alevi Sunni 80 milyon bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

* Biz birbirimizi neden seviyoruz. Biz Yaradılanı Yaradandan ötürü sevdik ya, bu yolda böyle varız. Böyle olacağız. Sizin şu birliğiniz beraberliğiniz var ya onları çıldırtan bu. Biz tek milletiz, tamam. 2 tek bayrak. Bayrağımızın rengi belli şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi her yıldız bir şehit işareti.

* Bu millet o terörist alçaklara karşı boyun eğmedi eğmeyecek. Bunu Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda en son 15 Temmuz’da gösterdi. Sizler tankların üzerinde imanınızla yürüdünüz. Yüreğinizde imanınızdan başka bir şey yoktu. Dün akşamki alçak gibi alçaklar tanklarla toplarla masum insanlara saldırdı. O namussuzlar da ellerindeki silahlarla vurmaya kalktılar. Dün akşamki kalleş de bir yerde bize emanet olan insanı sırtından vurdu. Sırtından vurmak kalleşlerin adetidir. Alçakların adetidir, işte bunu yaptılar.

* Dün akşamki bedelini anında ödedi. Bunların hepsi ayrı ayrı araştırılıyor. Zaten bağlantılar ortaya çıkmaya başladı. Hedefleri bizi 2023’den uzaklaştırmak. Terör örgütleri üzerinden bizim ayağımıza pranga vurmaya çalışanlara sesleniyorum. Cevap verecek güçteyiz. Eskiden dağdaki teröristler şehre indi. İstanbul ve Kayseri’deki saldırılarda sivil vatandaşlarımız da zarar gördü. Kayseri’de yaralanan 60 kişiden 22’si sivildi. İstanbul’da 5 sivil şehit oldu. Her bir asker ve polis evine dönüyorsa, çarşıya çıkıyorsa sivildir.

* Polis de olsa asker de olsa can değil mi, candır. Terör örgütü hedeflerinin asker, polis korucu olması bu saldırıları meşrulaştırmaz. Bize göre katil katildir. Terörist teröristtir. Teröristin hangi sloganı attığının ne önemi vardır. Türkiye’nin canını terörle yakarak bu ülkeyi dize getirebileceklerini sanıyorlar. Bu saldırılar bizim inancımızı biliyor. Türk milletini bir asır sonra yeniden ya İstiklal ya ölüm noktasına getirenler yaptıkları yanlışları anlayacaklar.

* Şu anda Suriye’den Halep’ten mazlumları biz çıkardık. İdlib’e taşıyoruz. Gerekirse topraklarımıza taşıyacağız. Varsın 3 milyon olsun. Biz mazlumların yanında olacağız. Ecdadımız böyleydi, biz de böyle olacağız. İnşallah karanlık gecenin sabahı yakındır. Terör örgütlerinin üzerine giderken kalkınma hedeflerimizi unutmuyoruz.

* Yeni enerji sağlık spor altyapı açılışlarına aynı heyecanla katılıyoruz. Bazıları bu projeleri değersizleştirmeye çalışıyor. Gelişme kalkınma için zemindir, taşıyıcıdır. 100 yıl önce dahi Anadolu topraklarının önemli bir bölümü ekilemiyordu. Yollar yoktu, araçlar yoktu. İstanbul’da patates kıtlığı çekilirken, Sapanca’da patatesler tarlada çürüyordu. Göl suları taşkın yapıp yolları kapattığı alternatif yol olmadığındandı. Fransa’dan geliyordu. Nereden nereye… Bunların hepsi aşıldı. Şimdi başka bir Türkiye var. Şimdi dünyayı doyuran Türkiye.

* Sadece kendi alanını ekiyor. Bunlar geride kaldı. 19 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Sadece 14 senede. Ama 70 yılda 6 bin kilometre yapılmıştı. Otobüs ücretine uçakla seyahat yapar hale geldik. Hastanelerimiz çoğalıyor. Mersin’de ilk şehir hastanesini açıyoruz. Vatandaşlarımız artık sedyeler üzerinde dolaşmayacak.

* 30 büyükşehirin hepsinde de bu dev şehir hastanelerimiz de yapılacak. Eğitimde de aynısını yaptık. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Toplu konutta, spor, enerjide, adalette aynısını yaptık. Yılbaşına kadar buranın ücreti 15 TL olsun. Ama bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba gidecek. Buranın geliri 15 TL, resmi hesap daha sonra ilan edilecek. Bugüne kadar bu geçişler yapılacak. Şehit ve gazilere yönelik hesapta toplanacak. Suriye ve Irak’taki müdahalelerimize de devam edeceğiz. Desteklerimizi vermek sureti ile Dışişleri Bakanımız da Moskova’daki çalışmalara devam ediyor.

TBMM Başkanı Kahraman’ın konuşmasından notlar;

* Sayın Cumhurbaşkanım sizi ve kıymetli davetlileri selamlıyorum. Bugün bereketli bir gün. Büyük bir hayal daha gerçeğe dönüşüyor. Hayaller, hayallerimiz kim olduğumuzun aynasıdır. Birçok hayali gerçekleştirdiniz. 1900’lü yıllarda Sultan Hamid’in projesini yaptığı Hamid Köprüsü oluşturulmuştu. Osmanlı’nın kurulduğu Bilecik’ten söğüt ağacından ilham aldınız. Şimdi Orhan Gazi günlerinden geçiyoruz. En büyük tünel, sonra Osman Gazi muhteşem bir köprü.

* Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim’e ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne geliyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Terör hadisilerinin temeli benzeri eserlerin yapılmasını önlemek. Bu maşalar malesef içerde de var. Bu suikat sebebiyle ben de taziyelerimizi sunuyorum.

* Elbette ki bu oyunların tüm dünya farkındadır. Bunları yapanlar hesabını verecekler hem de gerektiği gibi verecekler. (İdam sloganlarına) Bu milletin sesi. Adı ne olursa olsun. Hepsi bir ahtapotun kolları. Cumhurbaşkanımızın bir de Filyos projesi var. Dışardaki dünya haklı olsa da içerdekilere ne oluyor.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından notlar;

* Sevgili İstanbullular hepinizi selamlıyorum. Büyük gün için hoşgeldiniz. Kıtaları birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu eseri meydana getiren herkese teşekkür ederim. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi anıyorum.

* Değerli İstanbullular dün gece bir menfur saldırı sonucu Rusya’nın Ankara Büyükelçisi hayatını kaybetti. Terör bir kez daha alçak yüzünü gösterdi. Bu olay şüphesiz Türkiye Rusya arasında ilişkileri bozmaya yönelik alçak bir provokasyondur. Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın Türkiye Rusya ilişkileri gelişmeye devam edecek. Bozmaya güçleri yetmeyecek.

* Türkiye dostlukları artırmaya çalışmaya devam edecek. Suriye-Rusya’da bölgedeki istikrarsızlıkların giderilmesi için kararlıyız, emin adımlarla ilerliyoruz. Her şey insanımızın hayatını kolaylaştırmak için dedik yola çıktık. Avrasya Tüneli de en büyük hayallerimizden biriydi. Marmaray gibi, Yavuz Sultan Selim Osman Gazi gibi hayalleri gerçeğe dönüştürerek bir araya geldik.

* Her büyük proje, her hizmet bu toprakların hakkı emeği olan aziz milletimiz içindir. Türkiye’nin büyüme azmini hiçbir şer güç durduramayacak. Avrasya Tüneli ile Asya’yı Avrupa’ya 600 yıldır köprü olan Türkiye’yi hiçbir güç dize getiremeyecek. Şeytani şekilde can alanlar Türkiye’yi hukuk devletinden vazgeçiremeyecek.

* Türkiye adalet çizgisinden sapmayacak. Anadolu topraklarında bin yıllık kardeşliğimize zarar veremeyecekler. Kardeşçe yaşayacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Dünkü olayı lanetle kınıyoruz. Bu olayı yapanlar bu çarpık zihniyetli sapkınlar amaçlarına erişemeyecekler. Değerli konuklar yol medeniyet dedik. 14 yılda 6 bin kilometrenin üzerine 19 bin bölünmüş yol inşa ettik.

* 76 ilimiz birbirine bağlandı. 156 yıllık demiryolu ağlarımızı yeniledik. Kara trenden hızlı trene geçtik. Havaalanları sayımızı 2’ye katladık. Bugün dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah 26 Şubat 2018’de açacağız.

* Karadan gemileri yürüten Fatih’in şanına yakışır bir proje ile İstanbulluların huzurundayız. Fatih gemileri karadan yürüttü. Recep Tayyip Erdoğan da arabaları denizin altından geçirdik. Denizin altından 106,5 metre dile kolay. Sarayburnu’ndan Haydarpaşa’ya sadece 4 dakikada geçeceğiz. 2 katlı, 4,5 milyar liralık proje. İşte medeniyet bu. İşte hizmet bu. Denizaltından geçiş sadece 4 dakika. Unkapanı, Galata köprülerinin trafik derdi azalacak. Trafik çok daha hızlanacak.

* 120 bin araç bu tünelden geçip Asya’ya oradan Avrupa’ya ulaşmış olacak. Hizmete başlamasıyla 1 yılda sadece yakıt tasarrufu 160 trilyon, zaman tasarrufu 52 milyon saat. Tünel 24 saat hizmet verecek. Sizlere en iyi konforu sağlayacak şekilde yapıldı. Asrın projesi Marmaray’ı hizmete almıştık. 160 milyondan fazla İstanbullu Marmaray’la geçiyor. Şimdi Avrasya Tüneli… Önce İstanbul’un Türkiye’nin eseri olduğu kadar insanlığın da eseridir.

* Milletimizin sizin eserinizdir. Sizin duanız arkamızda olmasaydı bu eserleri yapabilir miydik? Yapamazdık. Bundan sonra da büyük projeleri hizmete alacağız. Kardeşliğin üzerine inşa ediyoruz. Kardeşliğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz. Hiçbir alçak örgüte geçit vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin arkasındaki Ağa Babalarını da ortaya çıkaracağız.

* Hiçbir şer odağı Türkiye’yi dize getirmeyecek. 15 Temmuz’da İstiklal ruhu ile darbecilere darbe indirdiysek, yine gereğini yapacağız tüm terör örgütleri için. Vatandaşlarımızla kucaklaşacağız. Hepimiz Yaradanın kuluyuz. Ne Kürdü, ne Türkü, ne Alevisi, ne Sunnisi… Bizim en büyük gücümüz birliğimiz beraberliğimizdir. En büyük güvencemiz Ay-Yıldızlı bayrağımızdır.

* Allah’a hamdediyorum bu büyük projeyi de diğer projeler gibi başlayıp bitirmek nasip oldu. Değerli Cumhurbaşkanım bu projede emeği geçen çok fazla insan var. Çok teşekkür ediyorum. Ulaştırma Bakanlığımızın personeline teşekkür ederim.

Erdoğan, Avrasya Tüneli'nden geçti

Erdoğan, Avrasya Tüneli’nden geçti

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA