SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Binek otomobil ihracatında rekor

Otomotiv ihracatı kasım ayında yüzde 17 artışla 2,2 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatındaki yüzde 51’lik artış, kasım ayında yeni rekor getirdi.

Binek otomobil ihracatında rekor
Bu haber 15 Aralık 2016 - 23:35 'de eklendi ve 323 kez görüntülendi.

Türkiye ihracatının lideri otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeleyerek 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör ihracatı kasım ayında yüzde 16,9 artarak 2,2 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatı ise yüzde 51’lik artışla yeni rekor kırdı .

Kasım ayı ihracatında sektörün en büyük üç pazarı olan Almanya, İtalya ve Fransa’ya yüzde 65’e varan oranlarda çift haneli artışlar yaşandı. Binek otomobil ihracatında yüzde 51 oranındaki yüksek artış başarılı performansta temel etken oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24,7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşacağız” dedi.

Geçen ekim ayında son sekiz yılın aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türkiye otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeledi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatı kasım ayında yüzde 16,9 artarak 2,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 18,7 oldu. Otomotivin ocak-kasım dönemindeki 11 aylık ihracatı da yüzde 11,5 artarak 21 milyar 530 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24,7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşmış olacağız” dedi.

Sektörün kasım ayında da Türkiye ihracatının lideri olma özelliğini koruduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu, “Özellikle binek otomobillerdeki yüzde 51 ihracat artışı, ekim ayından sonra kasım ayı ihracatında da temel belirleyici oldu. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya, İtalya ve Fransa’ya çift haneli artışlar kasım ayında da sürdü” diye konuştu. Mal grubunda binek otomobiller ihracatı yüzde 51 arttı.

OİB kasım ayı verilerine göre mal gruplarında binek otomobiller ihracatı yüzde 51 artarak 952 milyon dolar, yan sanayi yüzde 1 artarak 745 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 azalarak 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 11 artarak 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Binek otomobiller ihracatı en büyük ilk üç pazar olan İtalya’ya yüzde 118, Fransa’ya yüzde 199, Almanya’ya yüzde 88 artış gösterdi. Ayrıca Polonya’ya yüzde 44, Slovenya’ya yüzde 179 ihracat artışı yaşandı.

Otomotiv yan sanayinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 6 ve diğer pazarlardan Romanya’ya yüzde 19, İran’a yüzde 56 artarken, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 21 düşüş kaydedildi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a yüzde 31, diğer önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 37, İspanya’ya yüzde 44 ihracat düşüşü görülürken, Amerika Birleşik Devletleri’ne ise yüzde 100 ihracat artışı oldu.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 17, İtalya’ya yüzde 63, Polonya’ya yüzde 512 ihracat artışı oldu.

Otomotivin kasım ayındaki performansı ülkeler bazında da kendini gösterdi. OİB verilerine göre kasım ayında en büyük ilk üç pazar olan Almanya’ya yüzde 24 artış ile 364 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 53 artışla 283 milyon dolar ve Fransa’ya yüzde 65 artışla 249 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Almanya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 88, otobüs-midibüs-minibüs ihracatının yüzde 17 artması etkili olurken, İtalya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 118, Fransa’ya artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 199 artması etkili oldu.

Yine önemli pazarlardan Polonya’ya yüzde 57, Slovenya’ya yüzde 49, Hollanda’ya yüzde 27, Romanya’ya yüzde 20 artış olurken, Birleşik Krallık’a yüzde 12, İsrail’e yüzde 25 ve Danimarka’ya yüzde 18 düşüş yaşandı. Birleşik Krallık’a olan ihracat düşüşünde eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 31 azalması ve İsrail’e yönelik düşüşte de binek otomobiller ihracatının yüzde 27 düşüşü etkili oldu.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat kasım ayında yüzde 22 artışla 1 milyar 786 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde 79 pay aldı. Kasım ayında alternatif pazarlar arasındaki Amerika Ülkelerine yüzde 27 ihracat artışı yaşanırken, Orta Doğu Ülkeleri’ne yüzde 16 düşüş oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA