SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Kamran İnan

Bu biyografi 07 Şubat 2015 - 22:19 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.
Kamran İnan

Kamran İnan 1929 yılında Bitlis’in Hizan ilçesinde dünyaya geldi. Şeyh Selahattin İnan’ın oğlu olup, Nakşibendi tarikatının Halidî kolunun
Doğu Anadolu’daki en büyük temsilcilerinden sayılan ve Gavs-i Hizanî namıyla tanınan Sıbgatullah Arvasî’nin torunudur. Annesinin, Ermeni Tehciri sırasında kurtarılan bir Ermeni kızı olduğu iddia edilir. Bu husus kardeşi Bababir kardeşi Zeynel Abidin tarafından Kürtçe yazılmış bir hiciv şiirinde dile getirilmiştir.

Liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden sonra Cenevre Siyasal Bilgiler fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı’na girdi. 14 Ekim 1973’te Adalet Partisi’nden Bitlis senatörü seçildi. İstifa ettiği 7 Haziran 1979 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosu dışişleri komisyonu başkanılığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı (1977-1979) görevlerini aldı. 1979’dan başlayarak Cenevre’deki Birleşmiş Milletler örgütü’nde Türkiye’nin daimi temsilcisi oldu. 1983’e değin bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi’ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi.

1987 başlarında Anavatan Partisi’ne geçti ve bu sefer bu partiden milletvekili seçilen İnan 1987 – 1991 arasında kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı. 17.,18.,19. ve 20. dönemlerde Bitlis’ten, 21. dönem’de Van’dan milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde bulundu. Fransa’dan Légion D’Honneur Nişanı (2006’da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti), Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibidir.

Fransızca, İngilizce ve İtalyanca başta olmak üzere toplamda 6 dil bilmektedir.

İnan, politika yaşamını noktaladıktan sonra yazdığı kitaplar ile birikim ve deneyimlerini okuyucuları ile paylaştı. Halen çeşitli bilimsel ve sosyal içerikli toplantılarda Türkiye’nin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili konferanslar vermektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
2 ADET YORUM YAPILDI
Ferdi ARVAS2 Ağustos 2015 / 23:02 Cevapla

sayın Kamuran inan beyefendi Türkiye’nin dış politikada yetiştirdiği en iyi siyaset bilimcisidir bu hususta bize örnek teşkil etmektedir

Osman TUNC29 Eylül 2015 / 15:54 Cevapla

Mesajınız…

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA