SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Sandığa İlk Kez Gidecekler Nasıl Oy Kullanacak ?

Sandığa İlk Kez Gidecekler Nasıl Oy Kullanacak ?
Bu haber 31 Ekim 2015 - 19:57 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.

18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabiliyor. Ancak MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yer almayanlar, haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, (Türk Medeni Kanunu’nun 405, 406 Md.) kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamıyor.

NEREDE VE HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAKSINIZ
Oy kullanma işlemi saat doğu illerinde 07.00’de başlıyor ve 16.00’de sona eriyor batı illerinde 08.00’de başlıyor ve 17.00’de sona eriyor. Seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler, sadece kayıtlı oldukları yerde oy kullanabilirler. Seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağı, adreslerine gönderilen seçmen bilgi kâğıdında yer almaktadır. Ayrıca seçmen oy kullanacağı yeri ve sandık numarasını www.ysk.gov.tr adresinden öğrenebilir.

KİMLİĞİNİZİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN
Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi almayı unutmayın.

NASIL OY KULLANACAKSINIZ
Sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin. Birleşik oy pusulasında yer alan tercih ettiğiniz siyasi parti ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” mührünü basın. Mührü diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşırmayın.

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez; oy kullanma sırasında yardım edemez.
Sandık çevresinde, o sandıkta görevli siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahitleri seçim günü oy verme ve oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini sandık kurulunun görevini aksatmayacak şekilde izleyebilirler.
Oyunuzu kullandıktan sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup, sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA