SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Bakan müjdeyi verdi! O vergiler kalkıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapacakları düzenleme ile borsa dışındaki türev işlemlerde banka ve sigorta muameleleri vergisinin kaldırılacağını belirtti.

Bakan müjdeyi verdi! O vergiler kalkıyor
Bu haber 14 Aralık 2016 - 20:16 'de eklendi ve 403 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapacakları düzenleme ile borsa dışındaki türev işlemlerde banka ve sigorta muameleleri  vergisinin (BSMV) kaldırılacağını belirterek, “Böylece türev ürünlerin  fiyatlamasında öngörülebilirliği, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet  gücünü artıracağız. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize  çekeceğiz, finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. İstanbul Finans  Merkezi (İFM) adına atacağımız adımlara da başlangıç oluşturuyoruz.” dedi.

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekonomi Koordinasyon Kurulu  (EKK) kararları ile ilgili yasa tasarısı çalışmaları olduğunu hatırlatarak,  tasarının bu hafta içerisinde TBMM’ye gönderileceğini bildirdi.

EKK kararları ile Kredi Garanti Fonu’nun şu an 2 milyar lira olan  limitinin 25 milyar liraya yükseltileceğini belirten Ağbal, “Kredi Garanti  Fonu’nda yapılacak düzenleme ile şu an 2 milyar lira olan limit 25 milyar liraya  yükseltilecek. Bu şekilde 250 milyar liralık bir kredi limiti imkanı sağlanmış  olacak. Şu anda imzaya açılan tasarı ile de bu konunun yasal düzenleme boyutunu  çözmüş olacağız.” diye konuştu.

Ağbal, yatırım teşvik sisteminde 2017 yılında yapılacak imalat sanayi  yatırım harcamalarına ilave teşvikler verileceğini hatırlatarak, şunları  kaydetti:

“Özellikle 2017 yılında sanayi yatırımlarının daha da artmasını  bekliyoruz. İmalat sanayisinde 2017 yılında yapılacak yatırım harcamalarına  mevcut teşviklere ilave 15 puan daha artış getiriyoruz. Yatırımcılar gelecek yıl  yapmış oldukları yatırım harcamaları nedeniyle bütün diğer kazançlarından yatırım  indirimi haklarını kullanabilecekler. Bu da son derece önemli bir uygulama.

İmalat sanayisindeki yatırım teşvik belgeli inşaat harcamalarında KDV  iadesi getiriyoruz. Bu da son derece önemli. Artık imalat sanayisinde yatırım  yapan işletmelerimiz, 2017 yılında yaptıkları yatırım harcamaları nedeniyle  ödedikleri KDV’yi devletten geri alabilecekler.

50 milyon liraya kadar sabit sermaye yatırımı yapan işletmeler yıllık  olarak bunu alabilecekler. Yani 2017 yılında yapmış oldukları tüm inşaat  harcamaları nedeniyle ödedikleri KDV’yi 2018’de alabilecekler. Sabit sermaye  tutarı 50 milyon lirayı aşan yatırımlarda ise 6 ayda bir KDV iadesi yapacağız. Bu  da sisteme giren yeni bir unsur, bu da teşvik edici olacak.”

‘TÜREV İŞLEMLERDE BSMV KALDIRILIYOR’

Bakan Ağbal, işletmelerin geleceğe dönük riskleri yönetmek için türev  işlemler yaptığını, bu işlemlerin borsa dışında gerçekleşmesi halinde BSMV’ye  tabi olduğunu, bu konuda düzenleme yaptıklarını anlattı.

Ağbal, şöyle devam etti:

“İster borsada, ister borsa dışında olsun tüm türev işlemlerinde  BSMV’yi kaldırıyoruz. İster döviz cinsinden, ister faiz, ister birtakım emtia,  borsaya endeksli türev işlemler olsun bunların hepsi için öngörülen BSMV  istisnası getiriyoruz.

Bugün özellikle döviz kurundaki değişimlere veya faizdeki değişimlere  karşı işletmelerimiz, riski yönetmek için ileri vadeli sözleşmeler yapıyorlar. Bu  sözleşmeler üzerinde şu anda BSMV olduğu için genellikle bunu yurt dışında yapmak  istiyorlar. Dolayısıyla, türev işlemlerinin tamamının Türkiye’de yapılmasını  sağlamak amacıyla bu düzenlemeyi yapacağız.

Halihazırda borsalarda gerçekleştirilen vadeli işlem ve opsiyon  sözleşmeleri BSMV’lerden istisna fakat şu anda borsalarda gerçekleştirilen türev  işlemler toplam iş hacminin çok cüzi bir kısmını oluşturuyor. Birçok ülkede türev  işlemler vergiyi tabi olmadığından finansal sektörümüz yurt dışı ile rekabet  konusunda dezavantaj yaşıyor.

Yapacağımız düzenleme ile borsa dışında gerçekleştirilen türev  işlemlerde BSMV’yi kaldırıyoruz. Böylece türev ürünlerin fiyatlamasında  öngörülebilirliği, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet gücünü  artıracağız. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize çekeceğiz,  finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. İstanbul Finans Merkezi (İFM)  adına atacağımız adımlara da başlangıç oluşturuyoruz.”

İFM’nin hayata geçmesi noktasında türev işlemlerde BSMV’nin  kaldırılmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Ağbal, “Bu düzenleme bankalarımız  ve ileri vadeli kontrat yapan işletmelerimiz için bu büyük yarar getirecek.  Önümüzdeki süreçte işletmelerimizin daha fazla ihtiyaç duyduğu bir konu ve bu  düzenleme önemli bir fayda getirecek.” ifadelerini kullandı.

‘VARLIK BARIŞI’NDA 6 AY SÜRE UZATIMI’

Maliye Bakanı Ağbal ayrıca, hükümetin yurt dışından varlıkların  Türkiye’ye getirilmesi için düzenlediği Varlık Barışı’nın süresinin 6 ay  uzatılacağını belirterek, bu konunun Bakanlar Kurulunun imzasına sunulduğunu  söyledi.

Kanun ile 31 Aralık’a kadar, yurt dışında bulunan varlıkların  Türkiye’ye getirilmesi veya yurt içinde bulunan varlıkların işletme kayıtlarına  dahil edilmesi halinde bu varlıkların serbestçe tasarruf edilmesine yönelik  önemli imkanlar getirilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA