SON DAKİKA

Ajans13.com – Bitlis Haber, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Mutki, Hizan, Güroymak, Gazete, Ajans, 13, Haber
Reklam Alanı

Kanguru bakımı yapılan bebekler daha zeki oluyor

Yenidoğan bebekle sürekli ten teması kurulmasını öneren “kanguru bakımı, çocukların daha sağlıklı, daha zeki ve başarılı olarak yetişmesini sağlıyor

Kanguru bakımı yapılan bebekler daha zeki oluyor
Bu haber 14 Aralık 2016 - 1:02 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

“Paediatrics” dergisinde yayımlanan araştırma, kanguru bakımı uygulanan bebeklerin diğer bebeklere oranla zeka testlerinde yüzde 3,5 oranında daha yüksek puan aldıklarını gösterdi. Araştırmada, kanguru bakımı uygulanan bebeklerin, beyinlerinde daha yüksek gri madde hacmi bulunduğu tespit edildi.

Kolombiya’da 1993 ve 1996 yılları arasında doğan 700’den fazla prematüre bebekle ilgili verilerin analiz edildiği araştırma, kanguru bakımı uygulanan bebeklerde erken ölüm oranının diğerlerine oranla daha az olduğunu da ortaya koydu. Araştırmacılar, erken ölüm oranını sürekli ten teması kurulan bebeklerde yüzde 3,5, diğerlerinde yüzde 7,7 olarak belirledi.

KANGURU BAKIMI NEDİR?

Uzmanlar, özelikle prematüre çocuklarda kanguru bakımının anne-çocuk ilişkisinin kurulmasına ve çocuğun gelişimine çok faydalı olduğunu belirtiyor. Kanguru bakımı, sakin bir ortamda annenin göğsüne çocuğun yatırılmasıyla bebek ile anne arasındaki tensel temasın sağlanmasıdır. Öncelikle kısa sürelerde başlanarak daha sonra bu süre giderek artırılabilir. Hastanelerde yenidoğan ünitelerinde yatan hemen hemen tüm bebeklere uygulanabilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA