SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Nurs Platformu İkinci Kez Bir Araya Geldi

Nurs Platformu İkinci Kez Bir Araya Geldi
Bu haber 15 Mart 2015 - 18:04 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.

Hizan Kaymakamı Sedat İnci Başkanlığın’da yapılan toplantıya Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ile Nurs Platformu üyeleri katıldı.

Tatvan’da bulunan Mavi Beyaz adlı restoranda düzenlenen toplantıda Eylül ayında ikincisi düzenlenmesi planlanan “Şehr-i Bediüzzaman Hizan Kültür ve Sanat Etkinlikleri” nin program içeriğinin belirlenmesi amacıyla bir araya gelen Nurs Platformu üyeleri bir çok konu üzerinde fikir alış verişinde bulundu. Katılan her üyenin görüş ve önerilerinin alındığı toplantıda Platform üyelerince; alınacak kararların oy birliği ile alınması, kimlik gözetmeksizin herkesin bu etkinliğe çağrılması, dönüşümlü başkanlık sisteminin uygulanması ve platform üyeliğine her STK ‘dan bir kişinin katılması, gibi öneriler sunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Sedat İnci düzenlenen toplantının amacının “Şehri Bediüzzaman Hizan Kültür Etkinlikleri ve Nurs Mevlidi” nin program taslağını hazırlamak olduğunu belirtirken, taslak programın hazırlamadan önce Nurs Platformu üyelerinin görüş ve önerilerini almak istediklerini söyledi.

Yapılacak etkinliklerle geniş halk kitlelerine ulaşmak istediklerini belirten İnci konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yıl ikincisini düzenlenmesi planlanan “Şehr-i Bediüzzaman Hizan Kültür Etkinlikleri ve Nurs Mevlidi” nin program taslağını oluşturmak amacıyla Nurs Platformu üyeleri ile bir araya geldik. Proje koordinasyon Merkezimizce hazırlanan taslak program üzerinde Nurs Platformu üyeleriyle birlikte fikir alışverişinde bulunduk. Özellikle geçen yıl yapılan ve Ulusal çapta ses getiren etkinliğimizi bu yıl daha geniş kapsamlı yapmayı kararlaştırdık. Bu anlamda etkinlikleri iki günle sınırlı bırakmayıp, bir yıla yaymayı düşünüyoruz. Yalnızca Bitlis ve Hizan’da değil Bediüzzaman ’ın yaşamış olduğu diğer farklı illerde de etkinliklerimizi yapmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda her yıl Eylül ayının ilk haftasını “Bediüzzaman haftası” olarak ilan edeceğiz. Düzenleyeceğimiz programlar dahilinde çeşitli illerde, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yazar ve akademisyenleri getirerek çeşitli konferanslar vereceğiz.

“Program Türkiye Genelinde Düzenlenecek”

“Şehr-i Bediüzzaman Hizan Kültür Etkinlikleri ve Nurs Mevlidi” kapsamında Bediüzzaman Hazretleri’nin yaşamış olduğu diğer illerde de etkinliklerin düzenleneceğini belirten İnci, şunları dile getirdi:

“Bu yıl Nurs platform üyeleri ile birlikte aldığımız ortak karar sonucu etkinliğimizi yalnızca Bitlis ve Hizan’da değil Türkiye’nin geneline yayılmış ve aynı zamanda yoğunlaştırılmış programlar dahilinde yapacağız. Bediüzzaman Hazretleri’nin bir dönem yaşamış olduğu illerde de etkinlikler düzenleyip o’nun kuşatıcı yönünü ön plana çıkararak daha fazla insana ulaşmayı amaçlıyoruz.”

“Çözüm Süreci ve Üstad Bediüzaman’ın Kardeşlik Hukuku”

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin yaşamış olduğu illerde düzenlenecek programlarda “Çözüm Süreci ve Üstad Bediüzaman’ın Kardeşlik Hukuku” konusunun işleneceğini belirten İnci, sözlerine şöyle devam etti:

“Herkesi ortak bir paydada buluşturacak “Çözüm Süreci ve Üstad Bediüzzaman’ın Kardeşlik Hukuku” konusunu bu yıl ki programımızın ana teması olarak belirledik. Yazarların ve Akademisyenlerin ele alacakları bu konunun hem gündemdeki çözüm sürecine hem de toplumdaki kardeşlik ruhuna önemli katkıda bulunacağını düşünüyoruz. 31 Ağustos’ta başlayacak olan konferanslarımız belirlemiş olduğumuz illerde sunulacaktır. Düzenleyeceğimiz bu programla geniş hak kitlelerine ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Bediüzzaman’ın Yaşadığı Yerler Fotoğraflanıp Sergilenecek”

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin doğduğu Nurs köyü ile bir dönem yaşamış olduğu illerde fotoğraflar çekileceğini söyleyen İnci, şunları ifade etti:

Hem bölgemizi hem de İlimizi tanıtma adına Mayıs ve Haziran ayları içerisinde düzenleyeceğimiz Fotosafari etkinliği ile ilk defa Bediüzzaman Hazretleri’nin farklı illerde yaşadığı yerler fotoğraflandırılacak. Çektiğimiz fotoğraflar hem Bitlis’te hem de Bediüzzaman’ın yaşamış olduğu diğer illerde düzenleyeceğimiz konferanslarda sergilenecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA