SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Çevik Kuvvet polisi olduğu öğrenilen saldırgan düzenlenen operayonda etkisiz hale getirildi. Saldırgan polisin ev arkadaşı gözaltına alındı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırı
Bu haber 19 Aralık 2016 - 23:54 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir fotoğraf sergisinde kimliği bilinmeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Hastaneye kaldırılan elçi hayatını kaybederken düzenlenen operasyonda Karlov’a silahlı saldırıda bulunan kişinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Karlov, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı. Saldırgan, Karlov’u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı.

Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. Ağır yaralanan Karlov saldırının ardından Güven Hastanesi’ne kaldırıldı ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla saldırganın da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Öte yandan Reuters’in haberine göre, Moskova’daki İran, Rusya ve Türkiye’nin Halep konusu için gerçekleştireceği üçlü zirvenin iptal edilmeyeceği belirtildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada “Saldırgan 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğünde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş” ifadelerini kullandı.

İZMİR RÜŞTÜ ÜNSAL POLİS OKULU MEZUNU

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u suikasti düzenleyen saldıran Mert Altındaş’ın liseyi bitirdikten sonra 2012 yılında İzmir Buca’daki Rüstü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’na girdiği, 2 yıllık eğitimin ardından da 2014 yılında mezun olduğu ortaya çıktı. Polis memuru Altıntaş’ın polis okuluna girdiği dönemde Eğitim Daire Başkanlığı’nın FETÖ üyelerinin yönetiminde olduğu, ayrıca Mert Altıntaş’ın eğitem gördüğü dönemde ve sonrasında bağlantıda bulunduğu alt, üst ve kendi devresindeki emniyet personelinin FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla meslekten ihraç edildikleri öğrenildi. Mert Altıntaş’ın ise FETÖ içerisinde uyuyan hücre gibi değerlendirildiği ileri sürüldü.

SALDIRGANIN BABASI DA GÖZALTINDA

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırıda bulanan ve Özel Harekat ekibi ile girdiği çatışmada öldürülen Mert Altıntaş’ın inşaatlarda kalfa olarak çalışan babası İsrafil Altıntaş da gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında daha önce de anne Hamidiye ile henüz ismi belirtilmeyen kız kardeşi de gözaltına alınmıştı. Bu arada polisin ailenin oturduğu evde yaptığı arama da sona erdi. Öte yandan saldırgan polisin ev arkadaşı da gözaltına alındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PUTİN’E TELEFON

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak, “Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdi.” açıklamasında bulundu.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım gerçekleşn saldırı sonrası; “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Andrei Karlov, bugün Türkiye – Rusya münasebetlerini ve geçmişini konu alan resim sergisini ziyaretinde kürsüde konuşmasını yaparken silahlı saldırıya uğramış ve tüm çabalarımıza rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir. Güvenlik güçlerimiz, saldırganı etkisiz hale getirmişlerdir. Büyükelçinin yanı sıra sergide bulunanlardan biri yabancı uyruklu üç kişi yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi sürmektedir.” dedi

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BU ALÇAKÇA SALDIRIYI LANETLİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikast ile ilgili yazılı açıklama yayınladı. Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:”Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, bugün gerçekleştirilen bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu alçakça terörist saldırıyı lanetliyoruz. Olayın faili etkisiz hale getirilmiştir. Bu elim olay en geniş şekilde ve tüm boyutlarıyla tahkik edilecek olup, sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacaktır. Büyükelçi Karlov, Türkiye’de zor bir dönemde son derece başarılı çalışmalar yürütmüş, gerek şahsi gerek mesleki özellikleriyle tüm devlet kademesinin takdirini kazanmış müstesna bir diplomattır. Anısı her zaman bizimle olacaktır. Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Bu zor günde Rus halkına ve devletine en kalbi taziyelerimizi sunuyoruz. Bu saldırı, terörün en iğrenç ve barbarca yüzünü göstermiştir. Türkiye, Rusya ve tüm diğer ortaklarıyla birlikte terörizmle mücadele için her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edecektir.”

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: SALDIRININ ARKASINDA KİM VARSA ORTAYA ÇIKARILACAK

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: “Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Sayın Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği hain terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. ‬‪Bu hain saldırının arkasında her kim varsa ortaya çıkarılacaktır.‬” dedi.

RUS DIŞİŞLERİ: SALDIRIYI BM GÜVENLİK KONSEYİ’NE TAŞIYACAĞIZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Bugün kimliği belirsiz bir kişi tarafından katıldığı etkinlikte Büyükelçi Andrey Karlov’a ateş açılmıştır’ dedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğraması konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Rus basınına açıklama yapan Peskov, “Başkan Putin’e bilgi verdik. Bilgileri kontrol ediyoruz.” dedi. Peskov, “Putin, Dışişleri Bakanı ve istihbarat birimleri başkanlarından rapor almayı planlıyor.” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.  

Öte yandan Rus Dışişleri yaptığı açıklamada “Bu bir terör saldırısıdır. Saldırıyı BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacağız” denildi.

Gazeteci Cem Küçük, saldırganın kimliğine dair Habertürk TV’de bilgi verdi;

“RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE SOĞUMA OLMAYACAK”

Duma Güvenlik Komisyonu Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin Türkiye-Rusya ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Slutskiy, Rus haber kanalı Rossiya-24’ün yayınında yaptığı açıklamada, Rusya-Türkiye-İran toplantısının planlandığı gibi yarın düzenlenmesini beklediğini belirterek, “Yarın bu korkunç trajedinin gölgesinde gerçekleşecek görüşmelerde yapıcı bir sonuç çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Slutskiy, “BMGK’da ve diğer platformlarda gerekli açıklamayı yapacağız. Ancak Rusya-Türkiye ilişkilerinde soğuma olmayacak. Şimdi Ankara ve Moskova yarınki toplantı dahil olmak üzere gündemdeki sorunları çözmek için daha hızlı hareket etmeli” ifadelerini kullandı.

Karlov, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğramıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Dışişleri Bakanlığı Konukevi’nde Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç ise “Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmek istiyorlar.”

HABERTÜRK MUHABİRİ BAHAR BAKIR OLAY YERİNDE YAŞANANLARI ANLATTI

Habertürk Muhabiri Bahar Bakır’ın verdiği bilgiye göre; saldırıyı gerçekleştiren kişi güvenlik ekiplerine kendisini Rus Elçi’nin koruması olarak tanıttığı ifade edildi.

Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;

“Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği. Kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam ‘Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah’ diye bağırarak, ‘Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz’ diyerek Halep’i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahları göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk. Bacak bölgelerinden yaralanan birkaç kadının olduğunu öğrendim. İçeride bir operayon olduğu izlenimi var binaya yaklaştırılmıyoruz” 

Saldırganın olay yerinden görüntüsü;

MELİH GÖKÇEK: TEK ÇARELERİ SUİKASTLER KALDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, “Yapılan saldırı alçakça bir saldırı bunun arkasındaki fail daha önce Rus uçağını düşürenle aynı. Hem Rusya hem Türkiye inşallah bunun hesabını soracak ve Büyükelçinin kanı yerde kalmayacak inşallah. Saldırı mutlak manidar tıpkı. FETÖ’nün Güneydoğuda bazı askerlere Rus uçağını düşürttüğü gibi. Tek çareleri suikastler kaldı. Ancak bundan da netice alamaycaklar. En sonunda hepsi helak olcaklar inşallah. Sağlık durumu hakkında doktorlar ve Bakanımız bilgiyi verir.”

ABD’DEN KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına ilişkin, “Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz” dedi.

Sözcü Kirby, Rusya Büyükelçisi Karlov’un Ankara’da silahlı saldırıya uğraması hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Kirby, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ve diğer bazı kişilerin Ankara’da bir sanat galerisinde saldırıya uğradığına ilişkin haberleri gördük. Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz. Dualarımız ve düşüncelerimiz kurban ve aileleriyle birliktedir.”

BM’DEN KINAMA MESAJI

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik silahlı saldırıyı kınadı.

Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirterek, bu saldırının hiçbir meşru gerekçesi olamayacağını söyledi.

Stephane Dujarric, saldırının faillerinin yargı önüne çıkarılmasını umduklarını da sözlerine ekledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, Karlov’un ailesine taziye dileklerini sundu.

YAYIN YASAĞI GELDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiği duyuruldu.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun”un 7’nci maddesinde “Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Saldırının da bu hüküm çerçevesinde olduğunun değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, olayla ilgili Başbakanlığın yazısıyla geçici yayın yasağı getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Resmi Makamlarca yapılan açıklamalar dışında tüm medya hizmet sağlayıcıların haber, görüntü ve yorumlara yer vermemesini kapsamaktadır.” ifadesine yer verildi.

BAŞKONSOLOSLUKTA ÖNLEM ALINDI

Ankara’da Rus Büyükelçisine düzenlenen silahlı saldırının ardından Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde alınan önlemler artırıldı. Başkonsolosluğa Özel Harekat polisleri sevk edildi.

Akşam saatlerinde Ankara’da Rusya Büyükelçisine yönelik düzenlenen silahlı saldırının ardından İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde alınan polis önlemleri arttırıldı.

Saldırı öncesi son günlerde yaşanan Halep protestoları nedeniyle bölgede sadece Çevik Kuvvet ekipleri bulunurken, saldırının ardından Başkonsolosluğa Özel Harekat polisleri sevk edildi. Bölgeye gelen Özel Harekat polisi burada önlemler aldı.

BAŞSAVCI HARUN KODALAK OLAY YERİNDE

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğradığı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne geldi.

Başsavcı Kodalak, Karlov’a yönelik silahlı saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, delil toplama çalışmalarını koordine etmek üzere olay yerine geldi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne gelen Kodalak’a, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosundan Sorumlu Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen ile nöbetçi savcının da eşlik ettiği bildirildi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞSAĞLIĞI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı Twitter’dan şu açıklamayı yaptı; “Haince bir suikast sonucu kaybettiğimiz Büyükelçi Andrey Karlov’un ailesine ve dost Rus halkına taziyelerimi iletiyorum”

– Abdullah Gül (@cbabdullahgul) December 19, 2016

ANDREY KARLOV KİMDİR?

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 2013 yılından bu yana Ankara’da görev yapıyordu.

Moskova’da 1954 yılında doğan Karlov, 1976’da Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisi’nden mezun olarak yüksek öğrenimini tamamladı. Karlov, 1976’dan beri diplomatik alanda çalışmalarını sürdürüyordu.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatının yanı sıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981 ve 1984-1990 yıllarında SSCB’nin Kuzey Kore’deki büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında da Rusya’nın Güney Kore Cumhuriyeti’ndeki büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalıştı. Karlov, 2001-2006 döneminde ise Kuzey Kore’de büyükelçi olarak görev yaptı.

Karlov, 2007-2013 döneminde de ülkesinin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Büyükelçi Karlov, 2013 yılının Temmuz ayından bu yana Rusya’nın Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu. Korece ve İngilizce bilen Karlov, evli ve bir çocuk babasıydı.

“Bu alçak terör eyleminin arkasındaki kişileri ortaya çıkaracağız”

Rusya'dan saldırı sonrası kritik açıklama

Rusya’dan saldırı sonrası kritik açıklama

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA