SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Güroymak’ta Esnaf ve Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Güroymak’ta Esnaf ve Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Bu haber 28 Şubat 2015 - 11:03 'de eklendi ve 383 kez görüntülendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya, ilçenin tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyeli, Budaklı Kaplıcasının değerlendirilmesi, SRAP Projeleri teşvikinin genel durumu hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İlk olarak ilçenin potansiyeli hakkında konuşan Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya: “İlçemizin içinden D300 karayolunun geçmesi, onu dinamik bir yapıya sahip kılmaktadır. İlçemizde ciddi bir hareketlilik var ve diğer ilçelere göre daha müsait konumdayız. Sosyal ve ekonomik yönden gelişmekte olan ilçemiz, Bitlis’teki yerleşim yerleri içinde göç vermeyen ve nüfusu artan tek yerleşim yeridir. Bunu, son TÜİK verilerinde görmekteyiz. Bu ilçemizin gelişmeye müsait olduğunu göstermektedir. Bu amaçla biz devlet olarak ilçe esnafı ve çiftçimizi desteklemek, proje ve teşviklerden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak istiyoruz.

Her zaman dediğimiz gibi, İlçemizin tarım ve hayvancılık potansiyeli çok yüksek, ilçemizdeki meralar Türkiye’de ilk üçe girebilecek konumdadır. İlçedeki araziler pirinç ekimine çok müsait. En son 1940’larda ilçemizde pirinç ekimi yapılıyordu. Bu kapsamda biz geçen sene 25 bin m2’lik alanda pirinç ekimi gerçekleştirdik. Ekim yapılan bu pilot arazilerde beklediğimiz verimi aldık. Bu amaçla Tarım Bakanlığı’na ve KDRP’ye bununla ilgili projeler sunduk. Ama henüz bir destek alamadık. Bizim amacımız, %60’ı ithal edilen pirinci ilçemizde ve bölgemizde yaygınlaştırmak, ilçe ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Çiftçilerimize pirinç ekimi konusunda her türlü desteği vermeye hazırız

İlçemizin en büyük hayvancılık potansiyeli olan mandacılık ile ilgili projelerimiz var. Türkiye’de manda sayısı bakımından 3. sıradayız ve mandacılık için verilen teşvikte birinci sıradayız. Bu gerçekten büyük bir potansiyel. Fakat mandacılıkla elde edilen süt ve süt ürünleri ilkel yöntemlerle yapılmaktadır. Bizim amacımız tesisler kurarak, mandaları toplulaştırmak ve bu alanda modern bir şekilde en iyi verimi almaktır. Bununla ilgili yetiştiricilerimizi Samsun’a göndererek bu tesisleri yerinde inceleme fırsatı buldular. İhtiyaç olunan desteği finanse ettiğimizde “Manda Toplulaştırma Projemizi” gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

İlçemizin yıllardır, atıl faziyette duran, değerlendirilmeyen Budaklı Kaplıcası ile ilgili fizibilite çalışması yapıldı. Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA) tarafından yapılan inceleme de kaplıca debisi ve sıcaklığının yeterli miktarda olduğu belirlendi. Ayrıca Sağlık Bakanlığına gönderilen numunelerde, kaplıca suyunun insan sağlığı için uygun olduğu rapor edildi. Yani bu kaplıca suyu “Jeotermal Otel, seracılık, enerji üretimi ve konut ısıtmasında” kullanılabilir. Geçen sene Mayıs ayında bir İtalyan şirketi olan Energy25 firması temsilcileri İlçemize gelerek, çeşitli incelemeler de bulundu. Onlarda, ilçemizin özellikle jeotermal enerji ve tarım ürünleri konusunda ciddi bir potansiyeli olduğunu belirttiler.

KDRP tarafından desteklenen “Obsidyen Atölyesini” açtık. İlçemiz sınırları içerinde bulunan obsidyen taşını işleyeceğiz. Verilecek mesleki eğitimlerle vatandaşımız burada istihdam edilecek. Bu da ilçemizde istihdamın bir parçası olacaktır.” dedi.

Proje bilgilendirme toplantısı, KOSKEP, DAKA, İŞKUR temsilcilerinin yaptıkları sunumlar ile devam etti. “Sunumlarda, mesleki eğitimler, hibe türleri, proje kültürü, markalaşma, kapasite geliştirme” gibi alanlarda katılımcılara sunum yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA