SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Hizan’da Kaymakamlık Tarafından İş Makinelerine El Konuldu

Hizan’da Kaymakamlık Tarafından İş Makinelerine El Konuldu
Bu haber 20 Ağustos 2015 - 23:39 'de eklendi ve 387 kez görüntülendi.

Hizan ilçesinde Kaymakamlık, ilçe belediyesi iş makineleri dahil ilçede bulunan tüm iş makinelerine el koydu.

Hizan ilçesinde dün Demokratik Bölgeler Partisi Hizan Demokratik Halk Meclisi, Kurdi-Der, Demokratik Emek Kongresi (DEMEK), Kadın Meclisi, KJA, Meyader, Dem-Genç, Yerel Yönetimler ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından ‘özyönetim’ ilan edilmesi ile harekete geçen Hizan Kaymakamlığı güvenlik gerekçesiyle ilçe belediyesi dahil ilçedeki tüm iş makinelerine el koydu.

BİTLİS VALİLİĞİ GENELGE YAYINLADI
Son günlerde meydana gelen terör olaylarında iş makinelerinin sıkça kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu çerçevede Valiliğimiz tarafından 5442 sayılı İl idaresi Kanunu’nun 11/C maddesine dayanılarak kamu ve özel sektöre ait iş makinelerinin kullanımı, sevk ve idaresi ile ilgili aşağıdaki karar ve tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

Buna göre;
1.Yerel Yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluşları, bunların bağlı ve ilgili kuruluşları, bu kurumlar için kiralama, hizmet alımı veya ihaleli iş yapan firmalar ile özel firmalar ve şahıslara ait olan iş makineleri de dahil olmak üzere trafiğe çıkan her türlü iş makinesi için; a. İş makinesinin ruhsat sahibine ait bilgiler, b. Iş makinesi operatörünün adı soyadı ve TC Kimlik numarası bilgileri, c. Iş makinesinin hangi kurum veya kuruluş veya kişi adına iş yaptığı, d. İş makinesinin hangi iş için görevlendirildiği, e. Iş makinesinin hangi güzergahta hangi saatler arasında çalışma yapacağına ilişkin bilgiler.

Yukarıdaki sayılan hususları içeren bir “İŞ MAKİNESİ TANITIM VE GÖREV BELGESİ” günlük olarak düzenlenerek yetkili kişi tarafından imzalanıp mühür/kaşe yapılmak suretiyle iş makinesi operatörüne teslim edilecektir.

2.Bu kapsamda kolluk kuvvetleri tarafından iş makineleri gerek seyir halinde gerekse de çalışma esnasında denetime tabi tutulacak ve yukarıda muhteviyatı belirtilen ve bir örneği ekte bulunan “İŞ MAKİNESİ TANITIM VE GÖREV BELGESİ” sorulacaktır. Bu belgeyi ibraz edemeyen iş makineleri derhal parka çekilecektir.

3.Eksik belge nedeni ile iş makinesinin parka çekilmesi halinde her türlü çekici, otopark vb.’ye ait masraflar aracın ilgilisi tarafından karşılanacaktır.

4.Yaygın şiddet olaylarının cereyan etmesi halinde mülki amirin emri ile “İŞ MAKİNESİ TANITIM VE GÖREV BELGESİ” bulunduran araçlardan da işlerine ara vermeleri ve gösterilecek yere park etmeleri kolluk tarafından istenebilecektir. Bu durumda araçların yaptıkları işe ara vermeleri ve kendilerine gösterilen yere park etmeleri zorunludur. Bu hususta direnç gösterilmesi halinde kolluk tarafından zor kullanılarak iş makineleri parka çekilecek ve 3. Madde hükmü uygulanacaktır.

5.Yukarıdaki hükümlerin icrasından ilçelerde Kaymakamlar sorumludur.

6.Alınan karar ve tedbirler belediyeler ve kamu kurumları tarafından her türlü vasıta ile kamu oyuna duyurulacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA