SON DAKİKA

Ajans13.com – Bitlis Haber, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Mutki, Hizan, Güroymak, Gazete, Ajans, 13, Haber
Reklam Alanı

Manda Toplulaştırılması Projesi

Manda Toplulaştırılması Projesi
Bu haber 18 Ağustos 2014 - 23:10 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kaymakam Çağlayan KAYA : “İlçemiz gerek tarım ve gerekse hayvancılık potansiyeli bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle manda potansiyeli açısından Türkiye2de ilk 5 içerisindeyiz. İlçemizde 6300 manda mevcut olup günlük manda sütü üretimi 2 ton 520 kilo’dur.

Ancak İlçemizdeki manda yetiştiriciliği ve süt üretimi ilkel yöntemlerle yapılmaktadır. İlçemizin bu potansiyeli arttırmak, kaliteli ve verimli süt üretimini sağlamak amacıyla ilçemizde 3 Merkezde manda toplulaştırma tesisi kurmak hedefimizdir. Bu tesisin faydaları süt üretimini en kaliteli hale getirmek manda  arttırmak ve Güroymak Doğal manda süt ürünlerinin potansiyelini arttırmaktır.

Bu Toplulaştırma Merkezimizde hayvanların bakım ve geliştirilmesi veterinerler tarafından sürekli yapılacaktır.

Sağım ünitesi soğutma tankı süt ürünlerinin üretimi tamamen teknolojik olacaktır. Böylece üreticilerimiz evinde manda bakma hastalığında tedavisi ve yem derdinden kurtulacaktır.

Böylece üreticilerimiz ahırında hayvan bakma derdinden kurtulacaktır ve ekstra bir gelir sahibi olacaktır. Bu kapsamda 40 manda üreticimiz samsuna bu teknolojik tesisi incelemek amacıyla gönderilecektir. Ümit ediyorum bu tesisleri ilçemize kazandıracağız üreticilerimiz ve ilçemiz Türkiye’de adından söz ettirecektir. Güroymak’ın tarım ve hayvancılık alanında her yönden Türkiye’de örnek bir ilçe olması hedefimiz ve temennimizdir.” diyerek sözlerine son verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA