SON DAKİKA

Ajans13 Haber
Reklam Alanı

Rus Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına dünyadan tepkiler

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’ un, bu akşam Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi, birçok ülke tarafından şiddetle kınandı

Rus Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına dünyadan tepkiler
Bu haber 19 Aralık 2016 - 23:54 'de eklendi ve 422 kez görüntülendi.

1 / 34

LONDRA

İngiltere, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınadı.

2 / 34

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rus büyükelçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

3 / 34

Açıklamasında Johnson, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yönelik düzenlenen “alçak cinayeti” duymaktan dolayı şok olduğunu belirterek, “Düşüncelerim elçinin ailesiyle birlikte. Bu ödlek saldırıyı kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

4 / 34

ABD

ABD yönetimi, Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına ilişkin, “Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz.” açıklamasını yaptı.

5 / 34

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, Karlov’un ailesine taziye dileklerini sundu.

6 / 34

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirterek, bu saldırının hiçbir meşru gerekçesi olamayacağını söyledi. Stephane Dujarric, saldırının faillerinin yargı önüne çıkarılmasını umduklarını da sözlerine ekledi.

7 / 34

ALMANYA’DAN KINAMA

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği de “Büyükelçi Karlov’un canice öldürülmesinden dolayı derinden şoke olduk. Rus meslektaşlarımızla birlikte yas tutuyoruz. #Ankara” mesajını paylaştı. 

8 / 34

KKTC’DEN KINAMA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rus büyükelçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’un silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiş olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendiğini bildirdi. 

9 / 34

Açıklamasında, amacı ne olursa olsun her türlü terörü en sert biçimde kınadığını belirten Akıncı, Büyükelçi Karlov’un ailesi ve Rus halkının acısını paylaştığını ifade etti. 

 

10 / 34

AZERBAYCAN’DAN TAZİYE MESAJI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi dolayısıyla bir açıklama yapıldı.

Karlov’un aile ve yakınlarına, Rusya Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına taziye dileklerinin iletildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

11 / 34

“Büyükelçi Karlov’un hayatını kaybettiği terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu terör olayının her yönü ile araştırılacağı ve suçluların hak ettikleri cezaları alacaklarından eminiz. İnanıyoruz ki Karlov’a karşı yapılan terör saldırısı, Rusya ve Türkiye’nin terörizmle mücadele azmini, işbirliği ve ortaklık çabalarını daha da güçlendirecektir.”

12 / 34

AB ve NATO’DAN KINAMA

AB Dış Eylem Servisi’nden yapılan açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin saldırısı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a gönderdiği mesajı paylaşıldı.

Mogherini’nin mesajında, “Ankara’da bu öğleden sonra Büyükelçi Andrey Karlov’a gerçekleştirilen akıl almaz saldırıyı duyunca derin sarsıntı yaşadım. Ailesi, çalışma arkadaşları ve Rus yetkililerle tamamen aynı duyguları paylaşıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

13 / 34

AB’nin Rusya’nın Türkiye’deki temsilcisine gerçekleştirilen bu saldırıyı “olabilecek en sert biçimde kınadığı” belirtilen mesajda, “Bu suç teşkil eden şiddet eylemi karşısında Rusya’yla dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek isterim.” değerlendirmesinde bulunuldu.

14 / 34

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin öldürülmesini kınıyorum. Ailesine ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Bu çirkin davranışın hiç bir mazereti olamaz.” ifadesini kullandı.

15 / 34

FRANSA’DAN YAZILI AÇIKLAMA

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı yazılı açıklamada Rus Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini “şiddetle” kınadığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise yazılı açıklamasında, “Rusya Büyükelçisinin hayatına mal olan saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hiçbir şey şiddet ve terörizme gerekçe gösterilemez. Bu korkunç olay karşısında Rusya ve Türkiye’yle dayanışma içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

16 / 34

BULGARİSTAN

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yaptığı açıklamada; “”Dünyada radikalizmi ve insanların öldürülmesini haklı gösterebilecek geçerli hiç bir neden olamaz. Bu tür olaylar demokratik topluluğunun kararlı tepkisiyle karşılaşmalıdır.” dedi.

17 / 34

İTALYA

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni sosyal medya hesabından “Ankara’da Büyükelçi Karlov’un korkunç şekilde öldürülmesi dolayısıyla Rusya Federasyonu’na yakınlığımı belirtirim.” ifadelerini paylaştı.

Dışişleri Bakanı Angelino Alfano da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Roma’da Rus Büyükelçisi Sergey Razov ile görüştüğünü belirterek, “Türkiye’de Andrey Karlov’un öldürülmesinden dolayı bizim kınamamızı ve taziyelerimi kendisine ifade ettim.” dedi.

18 / 34

YUNANİSTAN

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un ölümüne yol açan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Amacı doğası gereği barışı ve diyalogu desteklemek olan bir diplomatın trajik ölümüne yol açan barbarca bir saldırıdır. Bu suikast eyleminin bölgede gerilimi arttırmaya ve bölgesel istikrarsızlığa yönelik olduğuna ilişkin endişelerimizi belirtiyoruz. Rus hükümetine ve Rus diplomatın ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

19 / 34

İSPANYA

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, resmi Twitter hesabından attığı mesajında “Türkiye’de Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesini güçlü bir şekilde kınıyorum. Terörizm, demokratik bir toplumda asla yer bulamayacak.” diye yazdı.

20 / 34

SIRBİSTAN

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic yayınladığı taziye mesajında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev ve Rusya halkına hükümet adına başsağlığı diledi. Vucic mesajında, Sırbistan’ın Rus halkının acısını paylaştığını belirterek, “Bu olay, bir kez daha terörizmle acımasızca hesaplaşmamız gerektiğini gösterdi. Sırbistan her zaman, tüm gücüyle barışa destek olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

21 / 34

KOSOVA

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi de resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik hain saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti.

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoca ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus büyükelçiye yönelik saldırıyı kınadığını belirterek, Kosova halkı adına büyükelçinin ailesi ve Rus hükümetine başsağlığı diledi.

22 / 34

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rus büyükelçiye yönelik hain saldırıyı şiddetle kınadığını kaydederek, “Dualarımız onun ailesi ile birlikte. Rusya Dışişleri Bakanlığına başsağlığı diliyoruz.” ifadesine yer verdi.​

23 / 34

AVUSTURYA

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, büyükelçi Karlov’a yönelik saldırıyı kınayarak, “Rus Büyükelçiye Ankara’da yapılan suikastı güçlü bir şekilde kınıyorum. Şiddetin kötü bir yansıması. Bütün dualarımız onun ailesi için.” ifadelerini kullandı.

24 / 34

MACARİSTAN

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macar Haber Ajansı’na (MTI) yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yapılan saldırıyı sert bir şekilde kınadıklarını söyledi.

Szijjarto yaptığı açıklamada, saldırı haberi dolayısıyla şoka uğradıklarını belirterek, ”Bu trajedi, terörizmin her türlüsüne karşı mücadele etmemizin gerekliliğini gösteriyor. Büyükelçinin ailesinin yanı sıra Rusya vatandaşlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyorum.” dedi.

25 / 34

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a bir mesaj göndererek, Rusya’nın Ankara’daki Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümüyle sonuçlanan bu akşamki saldırıyı şiddetle kınadıklarının altını çizdi.

Comanescu mesajında bir Büyükelçiye yapılan aşağılık terör saldırısı ile teröre karşı mücadelenin önemine bir kez daha değindi. Rus halkıyla dayanışma içinde olduklarını da belirten Comanescu, hayatını kaybeden Büyükelçinin ailesine de taziyelerini iletti.

26 / 34

İSVEÇ

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise resmi Twitter sayfasından Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesini kınayarak, “Derin şoktayım, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov’a suikastı bende derin bir şoka neden oldu. Rusya’ya ve merhumun ailesini başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

27 / 34

28 / 34

29 / 34

30 / 34

31 / 34

32 / 34

33 / 34

34 / 34

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA